Survey of the
|
| Lecture Schedule
| Marking
|
| Biology Links
| Animal Classification
| Cladogram for Z250 Metazoa
| Sample Annotated Bibliography
|
Name | Lab Section | Phone | Office | Office Hours | Rosalind Barrington-Leigh | Wed PM, Thur AM |
rbarring@gpu.srv.ualberta.ca | 3080 | EarthSci 1-52B |
Monday 1-2 PM |
Chris Cameron | Tue AM & PM |
ccameron@gpu.srv.ualberta.ca | 1264 | BioSci CW319 |
Tuesday 1-2 PM |
Sabeen Mapara | Wed PM, Thur PM |
smapara@gpu.srv.ualberta.ca | 1259 | BioSci Z631 |
by appointment |
Brian Weiss | Tue AM & PM |
bweiss@gpu.srv.ualberta.ca | 1280 | BioSci Z609 |
Monday 1-2 PM |
---|
Mon 11 - Key characters defining the Tree of Life (outline)
Wed 13 - Kingdom Protista (outline 1, outline 2, Protista cladogram)
Fri 15 - Origin of Metazoa, Introduction to Porifera (outline, Porifera cladogram)
Mon 18 - Porifera: function & diversity (outline)
Wed 20 - Tissue organization, Introduction to Cnidaria (outline, Cnidaria cladogram)
Fri 22 - Cnidaria: Hydrozoa, Scyphozoa (outline)
Mon 25 - Cnidaria: Anthozoa (outline); Ctenophora (outline)
Wed 27 - Bilateria: general characteristics (outline, Metazoa cladogram)
Mon 1 - Introduction to Platyhelminthes,Turbellaria (outline, Platyhelminthes cladogram)
Wed 3 - Parasitic platyhelminths; Nemertea (outline)
Fri 5 - Aschelminthes: Overview & minor phyla (outline, Aschelminthes cladogram)
Mon 8 - Aschelminthes: Nematoda, Rotifera (outline)
15 - 19 READING WEEK (Optional field trip to Bamfield Marine Station, 13 - 17)
Mon 22 - Mollusca: Gastropoda (outline)
Mon 1 - Mollusca: Minor classes (outline); Sipuncula (outline)
Mon 8 - Annelida: Hirudinea; Echiura & Pogonophora (outline)
Mon 15 - Arthropoda: limbs & muscles (outline)
Mon 22 - Other Arthropod subphyla (Chelicerata, Trilobitomorpha, Uniramia) (outline, Arthropoda cladogram, Pterygota cladogram)
Mon 29 - Echinodermata: Diversity (outline)
Mon 5 - No class (Easter Monday)
Mon 12 - Retrospective: The Tree of Life (outline)
Wed 21 - FINAL LECTURE EXAM 0900 (ALL students in gymnasium)
Wed 28 - DEFERRED EXAMINATIONS 0900 (BioSciences CW306)
Invertebrate Biology Courses/Textbooks with WWW content:
General:
Wed 10 - Mollusca: Overview (outline, Mollusca cladogram)
Fri 12- MID-TERM EXAM (in two separate rooms based on student last names)
Wed 24 - Mollusca: Bivalvia, Scaphopoda (outline)
Fri 26 - Mollusca: Cephalopoda (outline)
March
Wed 3 - Metamerism, Introduction to Annelida (outline, Annelida cladogram)
Fri 5 - Annelida: Polychaetes (outline), Oligochaetes (outline)
Wed 10 - Arthropod origins: Onychophora (outline)
Fri 12 -Arthropoda Overview: exoskeleton (outline, Arthropoda cladogram)
Wed 17 - Arthropoda: eyes, respiration, coeloms (outline)
Fri 19 Arthropoda: Crustacean diversity (outline)
Wed 24 - Echinodermata: Overview, skeleton (outline, Echinoderm cladogram)
Fri 26 - Echinodermata: Water vascular system, development (outline)
Wed 31 - Lophophorates (outline, Deuterostome cladogram)
Fri 2 - No class (Good Friday)
Wed 7 - Hemichordata (outline)
Fri 9 -Invertebrate chordates (outline, Chordate cladogram)
Grading:
Mid-term exam
Lab quizzes
Lab final
Annotated Bibliography
Final exam20%
15%
20%
10%
35%
Links:
Top of page
Copyright © 1997, 1998, 1999 by A. Richard Palmer. All rights reserved. (revised April 22, 1999)