University of Alberta

Full-time Academic Staff members of Former Departments:

 Printer Friendly

Department of Biology (1912-1922) 
1912-1922 Francis J. Lewis 
1920-1922 William Rowan 
1920-1922 Erza Moss 
 
Department of Botany (1922-1994) 
1922-1939 Francis J. Lewis 
1922-1958 Erza Moss 
1939-1969 James Whyte 
1939-1969 Robert Cormack 
1947-1984 L.L. Kennedy 
1957-1966? H.J. Brodie 
1958-1988 John G. Packer 
1959-1962 Gordon MacLahlan 
1962- Edwin A. Cossins 
1963-1993 George H. LaRoi  
1966-1978 Wilson N. Stewart 
1966-1967 B.H. Young 
1967-???? R. Jagels 
1967-1978 L.C. Bliss 
1968-1976 G.D. Weston 
1969-1983 Paul R. Gorham 
1969-1981 Jim M. Mayo 
1969- David D. Cass 
1970- Michael Hickman  
1970- Dale H. Vitt 
1971-1978 Sudarshan K. Malhotra (0.5 FTE; first appointed 1968, Zoology; 100% in Zoology after 1978) 
1971-1992 Keith E. Denford 
1977- John Hoddinott 
1977-1981 D.W.A. Whitfield 
1978- Ruth A. Stockey 
1979-1989 Walter Moser 
1981- Mark R.T. Dale 
1982-1985? Dianne G. Horton 
1985- Gregory.J. Taylor 
1986- David J. Gifford 
1986- Randolph S. Currah 
1987- Randell J. Bayer 
1989- Suzanne E. Bayley 
 
Department of Entomology (1922-1994) 
1922-1954 Edgar H. Strickland 
1946-1974 Brian Hocking 
1954-1992 George E. Ball 
1958-1988 William G. Evans 
1963-1967 J. Sharplin 
1966- Ronald H. Gooding 
1966- Douglas A.M. Craig 
1968- Bruce S. Heming 
1973- Beverly K. Mitchell 
1980- John R. Spence 
1990- Andrew B. Keddie 
 
Department of Genetics (1961-1994) 
1961-1980 W. Edward Smith (first appointed 1947, Plant Science) 
1961-1970 LeRoy P.V. Johnson (first appointed 1948, Plant Science) 
1961-1971 Karlis A. Lesins (first appointed 1954, Plant Science) 
1961-1978 George W.R. Walker (first appointed 1954, Plant Science 
1961-1990 John Kuspira (first appointed 1954, Plant Science) 
1961-1976 Rustem Aksel (first appointed 1957, Plant Science) 
1961-1987 Jan Weijer (first appointed 1957, Plant Science) 
1961-1966 Clayton O. Person 
1962-1963 David Suzuki 
1964-1969 David G. Cameron 
1965- David Nash 
1967- Asad Ahmed 
1968- Philip J. Hastings  
1969-1973 Kennedy G. McWhirter 
1969- Michael A. Russel  
1969-1970 L. Elizabeth Sexsmith 
1971-1992 R.C. von Bostel  
1972-1986 Kenneth Morgan 
1974- John B. Bell 
1976-1984 Curtis Strobeck 
1980- Linda Reha-Krantz 
1981- Frank E. Nargang 
1981-1982 Christopher R. Somerville 
1981-1986 Jonathan M. Tyler 
1986- William R. Addison 
1988- Heather E. McDermid 
1989- John Locke 
1989- Allen G. Good 
1991- David B. Pilgrim 
 
Department of Microbiology (1962-1994) 
1962-1964 Gordon E. Myers (first appointed 1957, head of “Division of Microbiology” in the Department of Bacteriology) 
1962-1989 Tatsuzo Yamamoto  
1962- James N. Campbell (first appointed 1960, Bacteriology) 
1964-1965 Salvatore Margherita 
1966-1969 Wilfred E. Razzel 
1966-1975 Chik H. Pai 
1966-1990 Donald W.S. Westlake  
1967-1969 Michael Pickowski 
1969-1983 Fred D. Cook (first appointed 1964, Soil Sciences; jointly appointed to Microbiology in 1969) 
1969-1993 Richard von Tigerstrom 
1970- Michael A. Pickard  
1970- Gerald W. Stemke 
1970- Kenneth L. Roy 
1976- William J. Page 
1981- Susan E. Jensen 
1985- Phil Fedorak 
1988- Hosmin Anwar 
1989-1995 William Paranchych (first appointed 1963, Biochemistry) 
1990- Laura S. Frost 
1991- Brenda K. Leskiw 
1994- Julia Foght 
 
Department of Zoology (1922-1994) 
1922-1956 William Rowan 
1925-1949 W.E. Hughes 
1939-1959 R.B. Miller 
1945-1958 J.E. Morre 
1949-1953 S. Clare 
1953-1988 John Ralph Nursall 
1956-1968 George O. Mackie 
1958-1967 C.P. Hickman Jr. 
1958-1985 Victor Lewin 
1959-1984 William A. Fuller 
1959- J.C. Holmes 
1960-1964 S.A. Altmann 
1961-1978 Donald M. Ross 
1961-1966 L. von Bertalanffy 
1961-1991 Royal Francis (Bud) Ruth 
1963-1991 David A. Boag  
1964-1991 David D. Beatty  
1965- Hugh F. Clifford 
1965- Richard C. Fox (joint appointment with Geology) 
1965-1967 J.S. Wayward 
1965-1990 Jean K. Lauber  
1966-1993 Jerome L. Mahrt  
1966-1986 Andre L. Steiner 
1966- Sara E. Zalik 
1967- Sudarshan K. Malhotra 
1967-1985 Fred C. Zwickel  
1968- Joseph S. Nelson  
1969-1993 Fu-Shiang Chia  
1969- Jan O. Murie 
1970- Richard E. Peter 
1970- Lawrence C.H. Wang 
1971-1974 P.L. Forey 
1971- William C. Mackay  
1971- William M. Samuel 
1973-1979 D.N. Gallup 
1974- John F. Addicott 
1975- Andrew N. Spencer 
1975- Mark V.H. Wilson 
1977- W. Reuben Kaufman 
1979- Ellie.E. Prepas 
1980- A. Richard Palmer 
1980- Norman E. Stacey 
1984- Susan J. Hannon 
1984- Curtis Strobeck (originally appointed 1976, Genetics) 
1984- William M. Tonn 
1986- Stanley A. Boutin 
1987- John P. Chang 
1987- Warren J. Gallin 
1987- Jeffrey I. Goldberg 
1988- Miodrag Belosevic 
1989- David W. Schindler 
1991- Cynthia A. Paszkowski 
1992- Jens Roland 
Last Modified: 2005-08-24